Hotline
+902165765826

Web Tasarım Trendleri

Web Tasarım Trendleri 2022
Yazar : eladesign Yorum Sayısı : 0

Web Tasarım Trendleri

Web tasarım trendleri, internetteki web sitelerinin görüntülenme şekillerini ve kullanıcı deneyimini belirleyen tasarım ilkeleridir. Web tasarım trendleri zamana göre değişiklik gösterebilir ve yenilikçi teknolojik çözümler ile desteklenmesi gerekebilir. Gelişime açık bir sektör olan web sitesi tasarımı her yıl yeni trendleri ortaya çıkarmaktadır. Tabii bu trendler web sitesi fiyatları belirlenirken de önemlidir.

Web Tasarım Trendleri Nelerdir ?

 1. Kullanıcı deneyimi (UX) odaklı tasarım : Kullanıcı deneyimi ile ziyaretçilerin internette geçirdiği zamanın daha verimli ve keyifli olması sağlanır. Bunu sağlayabilmek için; sayfaların hızlı yüklenmesi, kolay kullanım ve anlaşılır yapıda olması önemlidir. Kullanıcıların bilinen alışkanlıkları vardır. Örneğin: Mobil cihazlarda menü tuşunun sağda veya solda olması, sayfadaki link ve butonların birbirine çok yakın olmaması gibi kriterler web sitesi tasarımı yapımında dikkate alınması gerekenler arasındadır.
 2. Mobil cihaz uyumlu tasarım: Mobil cihazların kullanımının artışı ile birlikte, sayfaların mobil cihazlarda da rahat kullanılabilir olması önem kazanmıştır. Bu nedenle, mobil cihazlar için optimize edilmiş tasarımlar her zaman ön planda olmaktadır. Teknolojinin hızla ilerlediği çağımızda web sitesi ziyaretlerinin %60’dan fazlası mobil cihazlar aracılığı ile yapılmaktadır.
 3. Güncel içerikler: Kullanıcıların ilgisini çekmeyi amaçlayan web sayfaları, güncel içerikler sunarak dikkat çeerler. Sık sık güncellenen ve özgün içerikler üretebilen web sayfaları daha çok tercih edilmektedir.
 4. Özelleştirilebilir tasarım: Özelleştirilebilir tasarım trendi ile kullanıcıların kendi tercihlerine göre sayfaları özelleştirebilmeleri amaçlanmaktadır. Bu sayede, kullanıcılar daha kişiselleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi yaşar.
 5. Özel etkileşimler: Bu trend, sayfalar arasında özel etkileşimler kurulmasını hedefler. Örneğin, bir sayfaya tıklandığında küçük bir animasyon oluşması gibi. Bu etkileşimler, kullanıcı deneyimini daha keyifli hale getirir.
 6. Sade ve minimal tasarım: Bu trend, sayfaların daha sade ve daha minimal bir görünüm sunmasını hedefler. Bu şekilde sayfalar daha hızlı yüklenir ve kullanımı daha kolay hale gelir.
 7. Video içerikler: Bu trend, sayfaların video içerikler sunmasını hedefler. Bu sayede, kullanıcılar daha etkileşimli bir deneyim yaşar. Günümüzde video içeriklerin etkileşim oranı çok daha yüksektir. Zaten görsel hafızanın işitsel hafızaya göre daha baskın olduğu bilinen bir gerçektir.

2022 Web Tasarım Trendleri Neler Olmuştur ?

Eskinin karmaşık web siteleri 2022 yılında daha minimal, daha doğal bir görünüme kavuştu. Özellikle tasarımlardaki sadelik çok fazla ön plana çıkmaya başladı.

Mobil cihazların internet kullanımındaki payının giderek artması tasarımcıları da mobil tarafta öncelikli olmaya itti.

2022 yılındaki web tasarım trendleri kısaca nedir? Sorusunun cevabı :

 • Yüksek hızda açılan web siteleri
 • Sadeliğin ön planda olması
 • Mobil cihazlarla tam uyumluluk
 • Kolay okunabilen yazı tipleri
 • Estetik ikonlar
 • Gerçek karakterlerden oluşan slaytlar
 • Kullanıcı deneyiminin ön planda tutulması
 • Özgün ve sürekli içerik üretimi ile Google Arama Trendleri
 • Video ve 2d Animasyon kullanımı

bu ve bunlara benzer şekilde maddelerle listelenebilir. Dolayısı ile 2022 yılında web sitelerinin tasarımında en fazla etkili olanın Kullanıcı deneyimi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Değerli ziyaretçimiz. Web Tasarım Trendleri yazımızı beğendiyseniz Türkiye’nin En İyi Web Tasarım Firmaları başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Aklınızda Yeni Bir Proje mi Var?

Birlikte Hayata Geçirelim

Aşağıdaki formu doldurun ve uzman mühendislerimiz sizi arasın