WordPress Virüsü Temizleme

2

WordPress Virüsü Temizleme konusunda web üzerinde bir çok kaynağa ulaşmanız mümkün. Ama biz burada farklı ve kesin bir şekilde wordpress web sitenizdeki virüsü nasıl temizleyeceğinizi anlatacağız.

WordPress Virüsü

Adından anlaşılacağı gibi wordpress sitelerinize sizin isteğiniz dışında bulaşan zararlı yazılımlardır. Genel olarak adwords ile reklam vermeye çalıştığınızda haberiniz olabilir. Reklamınızın başladıktan sonra kötü amaçlı yazılım uyarısı alırsınız ve reklamlarınız Google tarafından durdurulabilir. Araştırma yapmaya başladığınızda ya da herhangi bir destek uzmanı ile görüştüğünüzde size verilecek cevaplar şu şekilde olacaktır :

  • Web sitenizde yönlendirme virüsü var,
  • Web sitenizde flipping virüsü var,
  • Web sitenizde iframe virüsü var,
  • Web sitenizde javascript kodlarınızda virüs var

şeklinde ve benzeri bir biçimde uzatabileceğimiz cevaplar alırsınız. Aslında tüm bu cevaplar aynı soruna işaret etmektedir. Gerçekten de web sitenizde bir virüs var ve sürekli aktif olmadığı için siz bunu farkedemiyor olabilirsiniz.

Çeşitli kötü amaçlı yazılım tespit araçları veya antivürüs sistemleri ile web sitenizi incelediğinizde virüsü görememenizin sebebi sadece belli zamanlarda aktif olmasıdır.

Genelde bu virüsler wordpress dosyalarınızın arasına şifreli bağlantılar bırakarak sisteme sızarlar ve başta açılış sayfanız olmak üzere farklı sayfalarınızı da istedikleri web sitesine yönlendirebilirler.

Endişelenmeyin! Her şeyin bir çözümü mutlaka vardır.

WordPress Virüsü Temizleme İşlemi

Temizleme işlemine başlamadan önce web sitenizin ve veritabanınızın bir yedeğini mutlaka almalısınız. İlerleyen günlerde nasıl yedek alacağınızı anlatacağımız bir yazımız olacak ve buradan paylaşacağız. Şimdilik internet üzerinden cpanel site yedeği alma şeklinde bir arama yaparak bu kısmı halledebilirsiniz.

WordPress Dosyalarını Temizleme

Öncelikle wordpress son sürümünü indirmelisiniz. İndirme adresi

Son sürüm dosyaları indirdikten sonra wp admin, wp icludes ve ana dizindeki tüm dosyaları yeni indirdiğiniz dosyalarla değiştirmelisiniz. Ana dizinde yer alan eski wp-config dosyanızın içinde yer alan veritabanı bilgilerinizi yeni wp-config-sample dosyasına ekleyerek dosya adını wp-config olarak değiştirmelisiniz.

Wotrdpress Güvenlik Eklentisi Kurma

Yukarıda bahsedilen dosyaları değiştirdiğinizde wp-content klasörü haricindeki tüm dosyaları temizlemiş oldunuz. Artık diğer klasörlerde virüs olmadığına emin olduktan sonra sıra geldi wp-content klasörünü incelemeye.

Bu aşamada size önerim eğer warez bir tema kullanmışsanız mutlaka değiştirmeniz. İnternette ücretli olarak satılan bir temayı ücretsiz olarak indirdiyseniz büyük ihtimalle sorunun temel sebebi budur. Unutmayın ki hiç kimse ücretli bir temayı size bedava olarak sunmaz. Başlangıçta her şey iyi gidiyor gibi gözükse de mutlaka ilerleyen zamanlarda bir sorun yaşarsınız. Temayı ücretsiz olarak yükleyen kişi kimbilir içine neler eklemiştir.

Ya kendi temanızı yazmalısınız ya da bu işte profesyonel bir firma ile çalışmalısınız. Ya da eğer teknik olara bilgi sahibi iseniz ücretli bir temayı güvenilir bir kaynaktan indirerek kendiniz de kurabilirsiniz.

Şimdi sırada güvenlik eklentisini kurmak var. Şu adresten WordPress Anti-Malware Security and Brute-Force Firewall eklentisini indirerek ya da eklenti kütüphanesinde aratarak kurmalısınız. Ücretsiz bir bileşen olması ve işlevselliği ile memnun kalacağınızı temin ederim.

Anti-Malware Security and Brute-Force Firewall

wordpress güvenlik eklentisi

Eklentiyi çalıştırarak sisteminizde varolan güvenlik açıklarını ve şifreli virüs dosyalarını tespit edebilirsiniz. Eklenti şüpheli dosyaları bulup sizin onayınıza sunmakta ve siz onayladıktan sonra silmektedir.

Silme işlemi yapmadan önce dosyaları dikkatlice incelemelisiniz. Eğer yanlış bir dosya silerseniz sisteminize zarar verebilirsiniz.

WordPress Upload Klasörünü Temizleme

Normal şartlarda uploads klasöründe sadece resimler bulunmaktadır. Eğer sizin dışınızda yüklenmiş resim olamayan dosya türleri varsa mutlaka temizlemelisiniz.

WordPress Siteyi Güvenli Hale Getirme

Belirtilen işlemleri yaptıktan sonra genel bir düzenleme yapmak gerekmektedir. Şe şekilde sırasıyla yapmanızı öneriryorum :

  • Veritabanı şifrenizi değiştirin,
  • Ftp/Cpanel şifrenizi değiştirin
  • Admin paneli şlfrenizi değiştirin

Tüm bu işlemleri sıralı olarak ve sabırla yaptığınızda sisteminizdeki virüs sorununu büyük ihtimalle çözmüş olacaksınız.

Eğer bu işlemlerle tek tek uğraşmak istemezseniz ya da bu işlemleri uzman birilerine yaptırmak isterseniz bizimle iletişime geçerek destek alabilirsiniz.

WordPress Virüsü Temizleme Ücreti 250 TL + KDV olarak ücretlendirilmektedir.

İşlem tek seferde yapılmakta ve web siteniz 1 ay boyunca izlenmektedir. Tekrarı halinde 6 ay içerisinde ücretsiz olarak işlem tekrarlanmaktadır. 6 ay sonunda tekrarlaması durumunda ücret yeniden alınmaktadır.

Web siteniz bizim sunucularımızda barınmakta ise bu işlemler ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Herkese virüssüz ve bol kazançlı günler diliyorum.

Yazının altında bulunan yorum kısmına takıldığınız ya da anlamadığınız kısımları yazarak yardım isteyebilirsiniz. Bu yazıdaki öncelikli hedefimiz herkesin wordpress virüsü temizleme konusunda kendi başına bu işlemleri yapabilmesini sağlamaktır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

İÇERİĞİ OLUŞTURAN

2 yorum

  1. Pingback: Web Tasarım Yapan Firmalar - Web Tasarım Ajansı - Ela Design

YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: