WordPress Virüsü Temizleme

12

WordPress Virüsü Temizleme konusunda web üzerinde bir çok kaynağa ulaşmanız mümkün. Ama biz burada çok farklı ve kesin bir şekilde wordpress web sitenizdeki virüsü nasıl temizleyeceğinizi anlatacağız.

İster bu yazıyı sonuna dek dikkatlice okuyarak, isterseniz de bizim tarafımızdan profesyonel destek alarak bu sorundan ebediyen kurtulabilirsiniz.

WordPress Virüsleri Konusunda Çok Derin Bilgi ve Tecrübe Sahibiyiz.

WordPress Virüsü

Adından anlaşılacağı gibi wordpress sitelerinize sizin isteğiniz dışında bulaşan zararlı yazılımlardır. Genel olarak adwords ile reklam vermeye çalıştığınızda haberiniz olabilir. Reklamınızın başladıktan sonra kötü amaçlı yazılım uyarısı alırsınız ve reklamlarınız Google tarafından durdurulabilir. Araştırma yapmaya başladığınızda ya da herhangi bir destek uzmanı ile görüştüğünüzde size verilecek cevaplar şu şekilde olacaktır :

 • Web sitenizde yönlendirme virüsü var,
 • Web sitenizde flipping virüsü var,
 • Web sitenizde iframe virüsü var,
 • Web sitenizde javascript kodlarınızda virüs var

şeklinde ve benzeri bir biçimde uzatabileceğimiz cevaplar alırsınız. Aslında tüm bu cevaplar aynı soruna işaret etmektedir. Gerçekten de web sitenizde bir virüs var ve sürekli aktif olmadığı için siz bunu farkedemiyor olabilirsiniz.

Çeşitli kötü amaçlı yazılım tespit araçları veya antivürüs sistemleri ile web sitenizi incelediğinizde virüsü görememenizin sebebi sadece belli zamanlarda aktif olmasıdır.

Genelde bu virüsler wordpress dosyalarınızın arasına şifreli bağlantılar bırakarak sisteme sızarlar ve başta açılış sayfanız olmak üzere farklı sayfalarınızı da istedikleri web sitesine yönlendirebilirler.

Endişelenmeyin! Her şeyin bir çözümü mutlaka vardır.

WordPress Virüsü Temizleme İşlemi

Temizleme işlemine başlamadan önce web sitenizin ve veritabanınızın bir yedeğini mutlaka almalısınız. Web sitesi yedeği almayı bilmiyorsanız bununla ilgili . cpanel site yedeği alma yazımızı okuyabilirsiniz.

WordPress Dosyalarını Temizleme

Öncelikle wordpress son sürümünü indirmelisiniz. İndirme adresi

Son sürüm dosyaları indirdikten sonra wp admin, wp includes ve ana dizindeki tüm dosyaları yeni indirdiğiniz dosyalarla değiştirmelisiniz. Ana dizinde yer alan eski wp-config dosyanızın içinde yer alan veritabanı bilgilerinizi yeni wp-config-sample dosyasına ekleyerek dosya adını wp-config olarak değiştirmelisiniz.

WordPress Güvenlik Eklentisi Kurma

Yukarıda bahsedilen dosyaları değiştirdiğinizde wp-content klasörü haricindeki tüm dosyaları temizlemiş oldunuz. Artık diğer klasörlerde virüs olmadığına emin olduktan sonra sıra geldi wp-content klasörünü incelemeye.

Bu aşamada size önerim eğer warez bir tema kullanmışsanız mutlaka değiştirmeniz. İnternette ücretli olarak satılan bir temayı ücretsiz olarak indirdiyseniz büyük ihtimalle sorunun temel sebebi budur. Unutmayın ki hiç kimse ücretli bir temayı size bedava olarak sunmaz. Başlangıçta her şey iyi gidiyor gibi gözükse de mutlaka ilerleyen zamanlarda bir sorun yaşarsınız. Temayı ücretsiz olarak yükleyen kişi kimbilir içine neler eklemiştir.

Ya kendi temanızı yazmalısınız ya da bu işte profesyonel bir firma ile çalışmalısınız. Ya da eğer teknik olara bilgi sahibi iseniz ücretli bir temayı güvenilir bir kaynaktan indirerek kendiniz de kurabilirsiniz.

Şimdi sırada güvenlik eklentisini kurmak var. Şu adresten WordPress Anti-Malware Security and Brute-Force Firewall eklentisini indirerek ya da eklenti kütüphanesinde aratarak kurmalısınız. Ücretsiz bir bileşen olması ve işlevselliği ile memnun kalacağınızı temin ederim.

Anti-Malware Security and Brute-Force Firewall

wordpress güvenlik eklentisi

Eklentiyi çalıştırarak sisteminizde var olan güvenlik açıklarını ve şifreli virüs dosyalarını tespit edebilirsiniz. Eklenti şüpheli dosyaları bulup sizin onayınıza sunmakta ve siz onayladıktan sonra silmektedir.

Silme işlemi yapmadan önce dosyaları dikkatlice incelemelisiniz. Eğer yanlış bir dosya silerseniz sisteminize zarar verebilirsiniz.

WordPress Uploads Klasörünü Temizleme

Normal şartlarda uploads klasöründe sadece resimler bulunmaktadır. Eğer sizin dışınızda yüklenmiş resim olamayan dosya türleri varsa mutlaka temizlemelisiniz.

WordPress Siteyi Güvenli Hale Getirme

Belirtilen işlemleri yaptıktan sonra genel bir düzenleme yapmak gerekmektedir. Şe şekilde sırasıyla yapmanızı öneriryorum :

 • Veritabanı şifrenizi değiştirin,
 • Ftp/Cpanel şifrenizi değiştirin
 • Admin paneli şlfrenizi değiştirin

Tüm bu işlemleri sıralı olarak ve sabırla yaptığınızda sisteminizdeki virüs sorununu büyük ihtimalle çözmüş olacaksınız.

Eğer bu işlemlerle tek tek uğraşmak istemezseniz ya da bu işlemleri uzman birilerine yaptırmak isterseniz bizimle iletişime geçerek destek alabilirsiniz.

WordPress Virüsü Temizleme Ücreti 100 $ + KDV olarak ücretlendirilmektedir.

İşlem tek seferde yapılmakta ve web siteniz 1 ay boyunca izlenmektedir. Tekrarı halinde 6 ay içerisinde ücretsiz olarak işlem tekrarlanmaktadır. 6 ay sonunda tekrarlaması durumunda ücret yeniden alınmaktadır.

Web siteniz bizim sunucularımızda barınmakta ise bu işlemler ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Herkese virüssüz ve bol kazançlı günler diliyorum.

Güncelleme (Tarih : 02-10-2018 )

Bu yazıyı oluşturduğumuz 23 Ekim 2017 tarihinden bu yana bir çok web sitesi üzerinde virüs temizleme işlemi gerçekleştirdik. Her yeni sitede yeni tecrübeler edindik. Ağırlıklı olarak adwords reklamı veren kişilerin web sitelerinde işlem yaptık.

Ancak tüm temizleme işlemlerinde olumlu sonuçlar alamadık. Bu konuda özellikle Google tarafında bir sorun olduğunu düşünmeye başladık. Çünkü bizim yaptığımız tüm taramalara rağmen Google Adwords çalışanları ısrarla bazı sitelerde hala virüs olduğunu söylemekteler.

Adwords çalışanlarının daha doğrusu ilk aşamada telefonlarımzıa çıkan personelin teknik konuda yetersiz olmaları gayet normal. Fakat reklamları durdurulan web siteleri için manuel inceleme istediğimizde de benzeri şekilde web sitesinde virüs olabileceği şeklinde dönüşler aldık.

Şöyle bir örnek vermek gerekirse ;

Virüslü olduğu için reklamları durdurulan bir web sitesini farklı bir sunucuya yönlendirdik. Bu işlemi yaparken eski siteden herhangi bir dosya almadık. Herhangi bir içerik kopyalamadık. Sadece domain adresi yeni bir hosting / sunucuya yönlendirildi. Yeni bir web sitesi tasarımı yapıldı ve reklamlar tekrar incelemeye yollandı. Buna rağmen Google Adwords tarafında sitede virüs olabileceği (!) ile ilgili bir uyarı almaya devam ettik.

Yoğun bir şekilde gelen virüs temizleme talepleri sonucunda bu güncellemeyi yapma gereği duyduk.

Eğer sizin de benzeri durumlar başınıza gelmişse yazının altında yorum olarak paylaşmanızı rica ederiz.

Sonuç olarak hepimiz interneti daha güvenli bir hale getirmeye ve kişisel bilgileri korumaya özen göstermekteyiz.

Yazının altında bulunan yorum kısmına takıldığınız ya da anlamadığınız kısımları yazarak yardım isteyebilirsiniz. Bu yazıdaki öncelikli hedefimiz herkesin wordpress virüsü temizleme konusunda kendi başına bu işlemleri yapabilmesini sağlamaktır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

12 yorum

 1. Pingback: Web Tasarım Yapan Firmalar - Web Tasarım Ajansı - Ela Design

 2. WordPress virüs temizle konusundaki bilgi paylaşımınız için teşekkür ederim. Gerçekten de çok işime yaradı. Ancak belirttiğiniz virüs tarama eklentisi bazı sistem dosyalarımı da silmişti. Yedek olduğu için yeniden yükledim. Bu nedenle eklentiyi kullanacak arkadaşlara tavsiyem mutlaka yedek dosyalarını alsınlar

 3. Pingback: Web Sitesi Fiyatları ve Güncel Web Tasarım Fiyat Listesi

 4. Kesinlikle aynı sorunu yaşadık. Tüm programlarla taradık. Yapılacak her şeyi yaptık. Ama google gene kötü amaçlı yazılım var diyor. Bir türlü çözemedik. Adwords uzmanlarına soruyoruz yazılım nerede diye. Onunla ilgili bir bilgi yok.
  Sorun bir türlü çözülmüyor. Biz de yıllardır adwords reklamı veriyoruz. Bu konuda oldukça deneyimli olduğumuzu düşünüyoruz. Site içerisinde de her türlü değişikliği yapıyoruz ama lanet reklamlar yayınlanmıyor malesef.

 5. Virüs temizleme işleminden eninseniz birde web sitenizin yedeğini alıp hosting firmamızda hzimetinizi sifirlamayi talep ediniz virus dosyaları cpanel dosyalarında bulaşmış olabilir bir ihtimal

  • Merhabalar. Söylediğiniz gibi virüs bazı dosyalara bulaşmış olabilir. Bu nedenle detaylı temizlik yapmak ya da hosting firması ile iletişime geçmekte fayda var.

 6. Arkadaşlık Sitesi »

  Böyle faydalı bilgiler paylaşan kaliteli siteler gördükçe mesleğime olan saygım ve sevgim doping yapıyor. Siz harikasınız Allah sizden razı olsun.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsApp chat WhatsApp Destek